Šachové umění - úlohy k řešení

30.10.2023

Vážení příznivci šachového umění,

viz. výše najdete úlohy z časopisu Čs. šach, které si můžete vyřešit a řešení poslat na adresu sachove.umeni@seznam.cz vzdy do konce měsíce. To znamená úlohy z č. 8/2023 do 31.10.2023, 24:00.
Řeší se úlohy z rubriky Originály. Jsou čtyři.

Úlohy do této soutěže najdete také na adrese https://ursta.com/chess/problems/SU/ v řádku příslušného měsíce, pod různými ikonami. Například
- úlohy jsou zde: https://ursta.com/chess/problems/SU/files/ulohy_2308.jpg
- popis k úlohám: https://ursta.com/chess/problems/SU/files/popis_2308.jpg
Správné řešení, tabulka řešitelů a článek rozhodčího se objeví později. Ale můžete si je prohlédnout v minulých měsících.
Popis k úlohám je dobré si přečíst. Často obsahuje nápovědu k některým úlohám.

Pro rozbor jsem si vybral úlohu č. 59. Je to Pomocný mat 2. tahem, 3 řešení. Pomocné maty mám rád. Je to taková šachová skládačka. Hledáme matový obrazec, který se dá dosáhnout v určeném počtu tahů. Při tom černý pomáhá bílému, hraje schválně špatně, nebere figury, ustupuje na nejhorší pole, jen aby dostal mat. V pomocných matech začíná černý. Takže: Tah černého, tah bílého, tah černého a bílý posledním tahem dává mat.
V prvním řešení se vydá černý král na cestu po diagonále směrem k bílému králi; dostane šach bílou věží a schválně uhne na takové pole, kde dostane mat střelcem.
Ve druhém řešení hraje nejdříve černý střelec o jedno pole, aby uvolnil místo králi. Bílý dá drzý šach střelcem, ale černý král ho nebere a ustoupí na pole d3. A tam mu dá bílý mat.
Ve třetím řešení se tenhle matový obrazec posune o jeden sloupec vpravo (král a všichni 4 střelci). Tomu se říká "echo". Nejdřív hraje černý král na e3, pak bělopolný střelec bílého, pak černopolný střelec černého a nakonec dá bílý mat střelcem. Střelci matují pěkně křížem po dvou diagonálách a věž jim pomáhá, zbytek polí blokují černí střelci.
Hezké, že?
Kdo by měl zájem o konsultaci nebo odpověď na jakékoli dotazy, budu na telefonu 737 264 887 a na Skypu v těchto časech:
pondělí 30.10.2023, 19.30-20.00;
úterý 31.10.2023 16.30-17.30.